Read Ece Ayhan Çağlar Anlatıyor by Ece Ayhan Free Online


Ebook Ece Ayhan Çağlar Anlatıyor by Ece Ayhan read! Book Title: Ece Ayhan Çağlar Anlatıyor
The author of the book: Ece Ayhan
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Edition: Dipnot Yayınları
Date of issue: 2012
Format files: PDF
The size of the: 870 KB
City - Country: No data
Loaded: 1212 times
Reader ratings: 4.8

Read full description of the books:"Ece Ayhan Çağlar Anlatıyor", daha önce "Kardeşim Akif / Akif Kurtuluş'a Mektuplar" (2011) ve "Poelitika: Ece Ayhan" (2007) adlı kitapları da yayıma hazırlamış Eren Barış'ın sunduğu, Ankaralı Dipnot Yayınları'nın 2012'de bastığı, yeni bir Ece Ayhan kazı çalışması.

Ece Ayhan hakkında yeni metinler okumak, sivil yaşamını ve sıkı şiirini yeniden düşünmek... ferahlatıcı.

Kitap bütünlüğüne yeni ulaşabilen bu söyleşi metnini doğuran, büyük ozan İlhan Berk'in, Özcan Yalım'a gönderdiği, pulu Bodrum'da damgalanmış kısa bir mektuptur. Özcan Yalım, 1958 Ankara Siyasal mezunu, o yıllarda da Ankara'da yaşıyor yine. Ece Ayhan'ın, haftada bir iki gece onlarda kaldığı bir dönem. İlhan Berk, hem biraz Ece'ye destek olabilmek için, hem de bu büyük şair hiç unutulmasın diye, yeni bir Ece Ayhan defteri hazırlasın istiyor. Özcan Yalım'dan ricası, Ece Ayhan'ın onlarda kaldığı gecelerde, ona gündelik yaşamı, çocukluk ve gençlik günleri, şiire ve sanata ilgi duymaya başladığı ilk günlere dair sorular sorması. Bu öneri Özcan Yalım'ın da aklına yatıyor ve hayata geçiriyor.

Fakat 1982'nin başında, iki aya yakın süre ve aralıklarla sesalıcıya kaydedilen bu uzun söyleşinin günyüzüne çıkması ancak bugünleri buluyor. Kitabı hazırlayan Eren Barış, Özcan Yalım'ın 2011 senesi sonuna doğru vefatından bir süre önce kendisine ulaşıp bu kayıtları edinemese belki de bu kitabı okuyamıyor olacaktık. Bunca yıl bu söyleşinin saklı kalmasının nedeni Acı Ece'yi bilenlerce çok da şaşırtıcı değil, belli ki dargınlıktır.

Eren Barış sunu yazısında, bu konuşmalara ilişkin "Ece Ayhan'ın şiiri dışında bir hayatı varsa şayet..." diyor, oysa elbette tüm yaşamı şiirine dahildir.

Kitabın adının "Ece Ayhan Çağlar Anlatıyor" olarak belirlenmesinin izahı arka kapak yazısında yapılmış: "... şairliğinin arkabahçesindeki hayatını yani Ece Ayhan Çağlar'ı anlatıyor." Aslında, şairliğini "arkabahçe" saymalı belki de; bu anlamda söyleşi biraz da ön bahçeye ışık tutuyor denebilir.

Ece Ayhan'ın, kuşkusuz çoklarından çok farklı çalışan hafızasından damıttığı, zaman zaman da Özcan Yalım'ın müdaheleleriyle değiştirdiği/düzelttiği hatıralarını okumak; çok sevdiği şairin hayatından bir kez daha yola çıkarak şiirine daha çok yaklaşmak isteyen okuru için yeni bir yolculuk.

Kitap, meraklısını nice ayrıntılar sunuyor: Henüz ilkokul yıllarında başından geçen, okul müdürünün "bu çocuk bizim başımıza dert olmasın, bunu alın." dediği "kız olayı", ilkgençlik yıllarında Aslan Ebiri ile sıcak dostlukları, üniversite yılları, daha sonraları "bir olaydan ötürü" bir yıla mahkum oluşu, üvey babası ile yaşadıkları...

Ece Ayhan'ı apayrı kılan özelliklerinden biri, sıkı okurunun zaten bildiği gibi, sadece şiire değil, resime, sinemaya ve müziğe de sıkı sıkıya bağlı oluşudur. Bu kitapta bu ilgilerini gençliğinde nasıl inşa ettiğine dair de ipuçları var: O dönemde ecnebi sinema dergilerine abone oluşu, Luis Bunuel filmlerini kovalayışı, İlhan Mimaroğlu'nun plak dinletilerini takip edişi...

Söyleşilerin aralarına Ece Ayhan'ın doğumuna ve öğrenim safhalarına ışık tutan kimi belgeler de iliştirilmiş, ki bazıları gerçekten çok çarpıcı notlar içermekte.

Eren Barış'ın çabasıyla vücut bulan bu kitap, Ece Ayhan'la ilgili yeni bir şeyler okumak isteyen sadık okuruna bir armağan, şiiri ve dönemi üzerine düşünmek isteyenler için, nicelikçe hala daha az olan diğerlerinin arasına eklenen bir kaynak niteliğindedir.


Download Ece Ayhan Çağlar Anlatıyor PDF Ece Ayhan Çağlar Anlatıyor PDF
Download Ece Ayhan Çağlar Anlatıyor ERUB Ece Ayhan Çağlar Anlatıyor PDF
Download Ece Ayhan Çağlar Anlatıyor DOC Ece Ayhan Çağlar Anlatıyor PDF
Download Ece Ayhan Çağlar Anlatıyor TXT Ece Ayhan Çağlar Anlatıyor PDFRead information about the author

Ebook Ece Ayhan Çağlar Anlatıyor read Online! Ece Ayhan (Datça/Muğla, 1931-İzmir, 12 Temmuz 2002). Şiirimizin en önemli “modern ustalarından biri” olarak adlandırılır. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. İlk şiiri 1954’te Türk Dili’nde yayımlandı. Bu dönemde, sonradan ilk kitabı Kınar Hanımın Denizleri’ne (1959) aldığı, kendine özgü çağrışımlar ve göndermelerle örülü şiirleriyle hem Türk şiirinde hem de İkinci Yeni’nin içinde kendine farklı bir kanal açtı.
1965’te yayımladığı Bakışsız Bir Kedi Kara ve 1968’de yayımlanan Ortodoksluklar’la neredeyse bütünüyle “özel bir dil” halini alan bu şiir, Ayhan’ın, 1973’te yayımladığı ve daha geniş bir okur kitlesince alımlanan Devlet ve Tabiat’ıyla birlikte bu kez de “sokağın diliyle” okurunu (ve izleyicilerini) oluşturdu. 1977’de yayımlanan ve kitapla aynı adı taşıyan ünlü şiirini ve ilk dört kitabını içeren Yort Savul ise Ece Ayhan şiirinin kendisinden sonraki kuşaklar üzerindeki gücünün belki de topluca belgelenişi idi. 1981’de Zambaklı Padişah, 1982’de de “tarihin düzünden okunduğu” Çok Eski Adıyladır’ı yayımlayan Ece Ayhan’ın şiiri üzerinde Enis Batur, Tahta Troya’da (1981) bir kitap boyutunda konaklamış; Ender Erenel Ece Ayhan Sözlüğü’nü, Kemal Yalgın - Orhan Alkaya ikilisi ise Çok Eski Adıyladır Sözlüğü’nü yayımlamışlardı. Ayhan’ın ‘82 sonrası şiirlerinin bir bölümünü, kimi yazı ve konuşmalarıyla birlikte içeren Çanakkaleli Melâhat... 1991’de “düzşiirler” alt başlığıyla yayımlanmıştı.


Reviews of the Ece Ayhan Çağlar Anlatıyor


ADAM

The idea is great, but sometimes the text suffers

BOBBY

The butterflies in my stomach have died ...

PAIGE

The beginning is exciting, but at the end of the book is just a very template.

BOBBY

From disgust to delight!

ISOBEL

The book caused contradictory feelings!
Add a comment
Download EBOOK Ece Ayhan Çağlar Anlatıyor by Ece Ayhan Online free

PDF: ece-ayhan-alar-anlatyor.pdf Ece Ayhan Çağlar Anlatıyor PDF
ERUB: ece-ayhan-alar-anlatyor.epub Ece Ayhan Çağlar Anlatıyor ERUB
DOC: ece-ayhan-alar-anlatyor.doc Ece Ayhan Çağlar Anlatıyor DOC
TXT: ece-ayhan-alar-anlatyor.txt Ece Ayhan Çağlar Anlatıyor TXT