Read Masallar by Jean de La Fontaine Free Online


Ebook Masallar by Jean de La Fontaine read! Book Title: Masallar
The author of the book: Jean de La Fontaine
ISBN: 9754589610
ISBN 13: 9789754589610
Language: English
Edition: İş Bankası Kültür Yayınları
Date of issue: September 2012
Format files: PDF
The size of the: 38.64 MB
City - Country: No data
Loaded: 2785 times
Reader ratings: 7.8

Read full description of the books:Bu kitap, Fransız ve dünya edebiyatının dev klasiklerinden biri olan La Fontaine'in bütün masallarını biraraya getiriyor. La Fontaine'in masalları, insanoğlunun yüzyıllardır günlük yaşamında edinegeldiği temel ahlaki deneyimleri eğlendirici bir biçimde yansıtıyor. Derin konuları son derece hafif bir anlatımla ifade eden La Fontaine'in masallarında hayvan karakterler belirgin bir biçimde öne çıkıyor.

Ünlü şair, hayvan ve insan özellikleri arasındaki uyuşmazlığı ustaca kullanarak alaycı, küstah, kaba, hüzünlü, sevecen, düşünceli, incelikli ve bilgece bir tonla okura sesleniyor, insanlık komedisi anlayışını ve sanattan aldığı keyfi bizlerle paylaşıyor.

Jean de La Fontaine(1621-1695):Halk, eski mitoloji ve hayvan hikayelerinden beslenen masallarıyla türün öncü yazarlarından olan La Fontaine, 1668'den 1694'e yirmibeş yılı aşkın bir sürede yayımladığı iki yüzü aşkın masalla günümüzde de her yaştan okurun ilk masalcılarından biri olmayı sürdürmektedir.

Sabahattin Eyüboğlu (1909-1973), Hasan Âli Yücel'in kurduğu Tercüme Bürosu'nun başkan yardımcısı ve Cumhuriyet döneminin en önemli kültür insanlarından biridir. Tek başına ya da "imece" birlikteliğiyle yaptığı çeviriler, Hayyam'dan Montaigne'e, Platon'dan Shakespeare'e hep, dünya kültürünün doruk adlarındandı.


Download Masallar PDF Masallar PDF
Download Masallar ERUB Masallar PDF
Download Masallar DOC Masallar PDF
Download Masallar TXT Masallar PDFRead information about the author

Ebook Masallar read Online! Jean de La Fontaine was the most famous French fabulist and one of the most widely read French poets of the 17th century.

According to Flaubert, he was the only French poet to understand and master the texture of the French language before Hugo. A set of postage stamps celebrating La Fontaine and the Fables was issued by France in 1995. A film of his life was released in France in April 2007 (Jean de La Fontaine - le défi starring Laurent Deutsch).Reviews of the Masallar


IBRAHIM

There are some interesting pages

DEXTER

I was inspired by this book!

LEWIS

The beginning is exciting, but at the end of the book is just a very template.

PHOEBE

I recommend it.
Add a comment
Download EBOOK Masallar by Jean de La Fontaine Online free

PDF: masallar.pdf Masallar PDF
ERUB: masallar.epub Masallar ERUB
DOC: masallar.doc Masallar DOC
TXT: masallar.txt Masallar TXT