Read Futebol - Brezilya Tarzı Yaşam by Alex Bellos Free Online


Ebook Futebol - Brezilya Tarzı Yaşam by Alex Bellos read! Book Title: Futebol - Brezilya Tarzı Yaşam
The author of the book: Alex Bellos
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Edition: Literatür Yayıncılık
Date of issue: September 2003
Format files: PDF
The size of the: 33.63 MB
City - Country: No data
Loaded: 2495 times
Reader ratings: 6.5

Read full description of the books:Brezilya, kulüp armalı tabutların satıldığı, bir futbol kulübünün üyesi olmanın parlamentoya seçilebilmede etkin rol oynadığı ve futbol sahasız deniz üstü petrol platformlarının bile düşünülemediği bir ülke. "Eğer futbol bir toplumun kültürünü yansıtıyorsa, Brezilya'yı Brezilya yapan futbolcular, taraftarlar, kısacası Brezilyalılar." diyor Alex Bellos. Bu kitap işte bu kültürü anlatıyor.

Bu kitabı hazırlama aşamasında ilk önce "İngiliz sporu" olarak tanınan futbolun yüz yılı biraz aşkın bir zaman önce Brezilya'ya gelerek bu tropikal ulusun kaderini nasıl değiştirdiğini araştıran yazar, "Futbol gibi bir takım sporu dünyanın bu beşinci büyük ülkesinin simgesi haline nasıl gelebilmiş?"; "Brezilyalılar milliyetçi bir gururla biz 'futbol ülkesi'nde yaşıyoruz derken ne hissediyorlar?" sorularının yanıtlarını bulmaya çalışıyor.

"Eğer futbolun dünyanın en sevilen sporu olduğunu düşünüyorsanız ve Brezilya'yı bu sporun en başarılı ismi olarak kabul ediyorsanız, bu ülkenin ününe erişmenin hiç de kolay olmadığını tahmin edebilirsiniz. Başka hiçbir ülke Brezilya gibi tek bir sporla anılmıyor." diyen Alex Bellos, bir adım daha ileri giderek, Brezilya'nın futbolla varolan tek ülke olduğunu söylüyor.

Kitap için yaptığı araştırmalar bir yılını alan, ülkeyi bir uçtan bir uca gezen Bellos, yüzlerce kişiyle görüştüğünü belirtiyor... Eski oyuncular, kulüp yöneticileri, hakemler, gazeteciler, tarihçiler ve taraftarlardan rahiplere, politikacılara, travestilere, müzisyenlere, hakimlere, antropologlara, güzellik kraliçelerine ve Kızılderili kabilelerine kadar yüzlerce kişiyle... "Ayrıca bilyeleri havada atıp tutarak gösteri yapan biriyle, boğalarla futbol oynayan rodeoyıldızlarıyla, tişörtüne reklam alan eşine az rastlanır türden bir taraftarla da görüştüm."

Kitap için malzeme toplarken maç sonuçları ya da takım dizilişleri gibi 'gerçeklerle' ilgilenmeyen yazar, yazılı kaynaklardan çok sokaktaki Brezilyalının ne anlattığına kulak veriyor. Sonuç olarak, bu kitap, Latin Amerika'nın en büyük ülkesi olan Brezilya'nın günümüzdeki portresini ülkedeki futbol tutkusundan yola çıkarak çiziyor.


Download Futebol - Brezilya Tarzı Yaşam PDF Futebol - Brezilya Tarzı Yaşam PDF
Download Futebol - Brezilya Tarzı Yaşam ERUB Futebol - Brezilya Tarzı Yaşam PDF
Download Futebol - Brezilya Tarzı Yaşam DOC Futebol - Brezilya Tarzı Yaşam PDF
Download Futebol - Brezilya Tarzı Yaşam TXT Futebol - Brezilya Tarzı Yaşam PDFRead information about the author

Ebook Futebol - Brezilya Tarzı Yaşam read Online! "I was born in Oxford and grew up in Edinburgh and Southampton. After studying mathematics and philosophy at university I joined the Evening Argus in Brighton as a trainee reporter. I joined the Guardian in 1994 as a reporter and in 1998 moved to Rio de Janeiro, where I spent five years as the paper’s South America correspondent. Since 2003 I have lived in London, as a freelance writer and broadcaster.

[...]

In 2003 I presented a five-part series on Brazil for the BBC, called Inside Out Brazil. My short films about the Amazon have been broadcast on the BBC, More 4 and Al Jazeera International."


Reviews of the Futebol - Brezilya Tarzı Yaşam


CHARLES

The idea is great, but sometimes the text suffers

HARLEY

This book is worth reading!

FLORENCE

Why do they ask for a phone?

LEON

Not impressed

DARCEY

The book liked more than the previous
Add a comment
Download EBOOK Futebol - Brezilya Tarzı Yaşam by Alex Bellos Online free

PDF: futebol-brezilya-tarz-yaam.pdf Futebol - Brezilya Tarzı Yaşam PDF
ERUB: futebol-brezilya-tarz-yaam.epub Futebol - Brezilya Tarzı Yaşam ERUB
DOC: futebol-brezilya-tarz-yaam.doc Futebol - Brezilya Tarzı Yaşam DOC
TXT: futebol-brezilya-tarz-yaam.txt Futebol - Brezilya Tarzı Yaşam TXT