Read Vincent by Barbara Stok Free Online


Ebook Vincent by Barbara Stok read! Book Title: Vincent
The author of the book: Barbara Stok
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Edition: Mladá fronta
Date of issue: 2015
Format files: PDF
The size of the: 726 KB
City - Country: No data
Loaded: 2795 times
Reader ratings: 7.5

Read full description of the books:Složitý život Vincenta van Gogha je stále zdrojem inspirace pro mnoho lidí. V tomto grafickém románu, který napsala a nakreslila nizozemská umělkyně Barbara Stok, prožívá čtenář s malířem krátké, ale intenzivní životní období, kdy se vydal na jih Francie.
Vincent sní o tom, že by v městě Arles založil pro sebe a své malířské přátele dům umělců. Ovšem musí se při tom potýkat s rozvíjející se duševní chorobou, která pak kulminovala notoricky známým incidentem, kdy si uřízl část ucha a musel být umístěn v psychiatrické léčebně. Naštěstí při něm po celou dobu stojí jeho bratr Theo, který mu poskytuje stálou, nejen finanční podporu.
Vincent van Gogh byl zcela zaujatý svým uměním. Jeho názory na úspěch, nezdar či jak prožít smysluplný život jsou v kontrastu s naším současným světem, kde vládne individualismus a touha po penězích.
Nizozemské autorce Barbaře Stok se komiksovým způsobem podařilo život slavného malíře z 19. století podat tak, aby jej přiblížila současnému čtenáři.


Download Vincent PDF Vincent PDF
Download Vincent ERUB Vincent PDF
Download Vincent DOC Vincent PDF
Download Vincent TXT Vincent PDFRead information about the author

Ebook Vincent read Online! Barbara Stok briefly studied at the Fotoacademie and worked as a journalist, before ultimately choosing the profession of comic-book writer and illustrator. In her debut, Barbaraal tot op het bot (Barbara: The Bare Bones, 1998), Stok depicted her own everyday life in the form of comic strips. Concerts, nights out, getting drunk, the first steps on the path to love, the fear of death – Barbara Stok focuses on a range of themes but always with a light touch. She constantly poses questions about the meaning of life and about right and wrong. Robert Crumb once called her stories "quite funny, well-told, courageously truthfull".

She has become well known for her candid autobiographical comic strips. In 2009, she won the Stripschapprijs, one of the most prestigious comic awards in the Netherlands, for her entire oeuvre. In addition to her work for newspapers and magazines, she has nine books to her name. Her book 'Vincent' is published many countries around the world.


Reviews of the Vincent


ZACHARY

This book changed my life!

MOHAMMED

Poignant book.

MATILDA

Quickly downloaded

EDWARD

The most favorite book of all books

ISABELLE

Light fiction for Cloudy day
Add a comment
Download EBOOK Vincent by Barbara Stok Online free

PDF: vincent.pdf Vincent PDF
ERUB: vincent.epub Vincent ERUB
DOC: vincent.doc Vincent DOC
TXT: vincent.txt Vincent TXT