Read Nestor Burma: 120, rue de la gare by Jacques Tardi Free Online


Ebook Nestor Burma: 120, rue de la gare by Jacques Tardi read! Book Title: Nestor Burma: 120, rue de la gare
The author of the book: Jacques Tardi
ISBN: 2203399058
ISBN 13: 9782203399051
Language: English
Edition: Editions Casterman
Date of issue: January 15th 1997
Format files: PDF
The size of the: 367 KB
City - Country: No data
Loaded: 1897 times
Reader ratings: 4.7

Read full description of the books:Ortak geçmişleri olan Stalaglar'ın kazanlarında yitirmiş oldukları yakınlarına ve yoldaşlarına adamış oldukları bir polisiyede buluşmuş Malet ve Tardi bir kez daha. Biri yazmış, öteki çizmiş. Tolbiac Köprüsünde Hava Puslu'dan sonra Türkçeye çevrilmiş olan ikinci ortak çalışmaları çok yakın bir tarihte çıktı piyasaya Aylak Çizgi Yayınlarınca. Uzun soluklu bir diziye de ismini veren, gizemlere son veren, dinamit dedektif, bir anti-kahraman, amansız hafiye Nestor Burma'nın 1940 sonbaharında Stalag XB'de karşılaştığı, hafızasını yitirmiş, pörtlek gözlü mahkumun dizanteriden ölmeden hemen önce nefes aldığı son saniyelerde kulağına fısıldamış olduğu isim ve adres doğrultusunda olayı çözmek üzere Fiat Lux hafiyelik şirketinin başına geçtikten sonra önüne çıkan ve yolunu kesmeye çalışan cesetlere aldırmadan, adım adım sis perdesini nasıl araladığına şahit oluyoruz yaptığı sorgulamalar sayesinde. Alman savaş esirleri kampında başlayan macera, Lyon'dan sonra Paris'te nihayetleniyor. Dedektifimizse bu esnada bolca sigara dumanına ve içkiye maruz kalıyor isteyerek. Son sayfalara geldiğimizde ve tüm şüpheliler, aynasızlarla beraber Burma tarafından bir odada, bir araya toplandığında Agatha Christie romanlarını andıran bir çözümleme çıkıyor meraklı okuyucunun karşısına. Düz bir anlatım fakat uzuun konuşma balonlarıyla okuyucuya aktarılan sade bir grafik roman var karşımızda. Biraz da türün meraklısına.


Download Nestor Burma: 120, rue de la gare PDF Nestor Burma: 120, rue de la gare PDF
Download Nestor Burma: 120, rue de la gare ERUB Nestor Burma: 120, rue de la gare PDF
Download Nestor Burma: 120, rue de la gare DOC Nestor Burma: 120, rue de la gare PDF
Download Nestor Burma: 120, rue de la gare TXT Nestor Burma: 120, rue de la gare PDFRead information about the author

Ebook Nestor Burma: 120, rue de la gare read Online! Jacques Tardi is a French comics artist, born 30 August 1946 in Valence, Drôme. He is often credited solely as Tardi.

After graduating from the École nationale des Beaux-Arts de Lyon and the École nationale supérieure des arts décoratifs in Paris, he started writing comics in 1969, at the age of 23, in the comics magazine Pilote, initially illustrating short stories written by Jean Giraud and Serge de Beketch, before creating the political fiction story Rumeur sur le Rouergue from a scenario by Pierre Christin in 1972.

A highly versatile artist, Tardi successfully adapted novels by controversial writer Louis-Ferdinand Céline or crime novelist Léo Malet. In Malet's case, Tardi adapted his detective hero Nestor Burma into a series of critically acclaimed graphic novels, though he also wrote and drew original stories of his own.

Tardi also created one of French comics' most famous heroines, Adèle Blanc-Sec. This series recreates the Paris of early 20th century where the moody heroine encounters supernatural events, state plots, occult societies and experiments in cryogenics.

Another graphic novel was Ici Même which was written by Jean-Claude Forest, best known as the creator of Barbarella. A satire, it describes the adventures of Arthur Même who lives on the walls of his family's former property.

Tardi has produced many antiwar graphic novels and comics, mainly focusing on the collective European trauma of the First World War, and the pitfalls of patriotism spawned several albums (Adieu Brindavoine, C'était la guerre des tranchées, Le trou d'obus, Putain de Guerre...). His grandfather's involvement in the day-to-day horrors of trench warfare, seems to have had a deep influence to his artistic expression. He also completed a four-volume series on the Paris Commune, Le cri du peuple.

Fantagraphics Books translate and publish in English a wide range of Tardi's books, done by editor and translator Kim Thompson.[3] The books released so far are West Coast Blues (Le Petit bleu de la côte ouest), You Are There (Ici Même), and It Was the War of the Trenches (C'était la guerre des tranchées); a single album collecting the first two Adele Blanc-Sec volumes has also been published.

->http://en.wikipedia.org/wiki/Jacques_...


Reviews of the Nestor Burma: 120, rue de la gare


GABRIEL

Masterpiece! Masterpiece! Masterpiece! Just an incredibly scary, deep and interesting book, penetration to shivers!

CHARLIE

The first review I put my soul in.

IMOGEN

A book that impressed me to the depths of my soul.

FREDERICK

There are significant drawbacks

VIOLET

Phone number you need to drive to protect against robots.
Add a comment
Download EBOOK Nestor Burma: 120, rue de la gare by Jacques Tardi Online free

PDF: nestor-burma-120-rue-de-la-gare.pdf Nestor Burma: 120, rue de la gare PDF
ERUB: nestor-burma-120-rue-de-la-gare.epub Nestor Burma: 120, rue de la gare ERUB
DOC: nestor-burma-120-rue-de-la-gare.doc Nestor Burma: 120, rue de la gare DOC
TXT: nestor-burma-120-rue-de-la-gare.txt Nestor Burma: 120, rue de la gare TXT